Váš košík je prázdný
Jak správně vybrat a nainstalovat dveřní stanici Commax
Venkovní jednotka s kamerou a se zvonkovým tlačítkem nebo tlačítky (tedy dveřní stanice) tvoří nejdůležitější součást systému videotelefonů. V nabídce je široká škála různých designových provedení, které disponují různými výhodami popřípadě speciálními vlastnostmi. Zákazník má možnost výběru mezi dveřními stanicemi se skrytým nebo viditelným objektivem, se speciálním tvarem umožňujícím instalaci do velmi malého prostoru nebo také s možností zápustné montáže (tedy montáže pod omítku nebo do zděného sloupku) nebo povrchové montáže, atd.
Venkovní jednotka s kamerou a se zvonkovým tlačítkem nebo tlačítky (tedy dveřní stanice) tvoří nejdůležitější součást systému videotelefonů. V nabídce je široká škála různých designových provedení, které disponují různými výhodami popřípadě speciálními vlastnostmi. Zákazník má možnost výběru mezi dveřními stanicemi se skrytým nebo viditelným objektivem, se speciálním tvarem umožňujícím instalaci do velmi malého prostoru nebo také s možností zápustné montáže (tedy montáže pod omítku nebo do zděného sloupku) nebo povrchové montáže, atd.
Při tomto výběru by se mělo vzít v úvahu, na jakém místě bude dveřní stanice instalována, tedy z jakého materiálu bude podkladní plocha, popřípadě jakou bude mít tato plocha barvu. Nebo například jestli bude návštěva stát přímo před kamerou, popřípadě bude-li nutné nasměrovat objektiv kamery do místa, kde požadujete, aby bylo tímto systémem vidět.
V případě, že Vaší volbou bude dveřní stanice pro zápustnou instalaci, je nutné mít na paměti několik drobných věcí, které mohou do budoucna předejít potencionálním komplikacím. Bude-li dveřní stanice umístěna v nějakém zděném, betonovém nebo kovovém sloupku, který je nasměrovaný na východní stranu, může docházet při běžném způsobu instalace k orosení vnitřního prostoru dveřní stanice. Toto orosení bývá způsobeno rozdílem teplot mezi podkladním materiálem a dveřní stanicí. Nejčastěji tato situace nastává během jara a podzimu, v ranních nebo dopoledních hodinách, ve chvílích kdy na dveřní stanici a sloupek začne svítit slunce. Chladný betonový sloupek se sluncem prohřívá mnohem pomaleji než dveřní stanice, které bývají nejčastěji vyrobeny s hliníku nebo jeho slitin. V takovýchto případech se nejedná o vadu zařízení, ale o fyzikální vlastnost – kondenzaci vzdušné vlhkosti na materiálech s rozdílnými teplotami.
Tomuto jevu se dá předejít správným způsobem instalace dveřní stanice. Je nutné tepelně odizolovat instalační krabičku od sloupku popřípadě zdi, ve které je umístěna. Toto tepelné odizolování je možné provést například upevněním instalační krabičky do polyuretanové pěny. Montážní otvor by měl být alespoň o 1-2cm větší, než je rozměr instalační krabičky. Oddělující vrstva polyuretanové pěny by měla být natolik silná, aby dokázala plnit svůj účel. Pro snadnější upevnění instalační krabičky ji můžete pomocí vrutů ukotvit přímo do sloupku. Po vytvrdnutí pěny se její přebytečné částí odříznou a viditelný okraj pěny se může zapravit spárovací hmotou, sádrou nebo jiným materiálem tak, aby výsledný stav esteticky nenarušoval celkový vzhled. Pro překrytí okraje polyuretanové pěny je možné použít i stříšku proti dešti.
V případě, že se rozhodnete použít dveřní stanici pro povrchovou montáž, tedy montáž na omítku nebo sloupek je pravděpodobnost vzniknutí kondenzace nižší. Nicméně v těchto případech je nutné zabezpečit, aby se dešťová voda nedostala za dveřní stanici, tedy do míst kde je ke dveřní stanici připojena kabeláž. To je možné zabezpečit utěsněním horní a obou bočních stran pomocí silikonového nebo jiného tmelu. Nesmí se, ale nikdy tímto způsobem utěsnit spodní strana dveřní stanice. V případě, že by byla utěsněna i spodní část dveřní stanice a vznikla by v ní nebo za ní kondenzace vlhkosti, tak by tato vlhkost neměla kudy odtéci a postupně by se hromadila. Při větším množství takto nashromážděné vody dojde k poškození elekroniky.
V případě použití stříšky proti dešti doporučujeme použití silikonového tmelu při obou typech instalace (zapuštěné do zdi i povrchové na zeď). Spojitá vrstva tmelu se nanáší na zadní část stříšek po obou bočních stranách a na horní část. Opět se nesmí dát tmel do spodní části.
Jak jsme uváděli i na začátku tohoto článku, při výběru dveřní stanice je dobré vědět, jestli je nutné nebo vhodné nasměrovat snímací úhel objektivu kamery do místa kde bude stát návštěvník. Také je nutné zvážit, v jaké výšce bude dveřní stanice umístněná. Nasměrování objektivu umožňují jen některé typy dveřních stanic. V případě, že si zvolíte dveřní stanici s nastavitelným objektivem, je doporučená instalační výška 115 – 155 cm. V případě, že zvolíte dveřní stanici s pevným objektivem, tak ji doporučujeme umístit do výšky 140cm (touto výškou je vždy myšlena horní hrana dveřní stanice). Zde jsou příklady snímacích úhlů dveřních stanic a jejich možnosti horizontálního a vertikálního nastavení.
1) Přímé nastavení objektivu – instalační výška 140cm (umožňují všechny typy dveřních stanic)
2) Instalace dveřní stanice v nízké výšce – doporučujeme min. 115cm (takové nastavení umožňují jen některé typy dveřních stanic)
3) Instalace dveřní stanice ve vyšší výšce – doporučujeme max. 155cm (takové nastavení umožňují jen některé typy dveřních stanic)
Nastavení horizontálního snímacího úhlu je důležité v případě, že dveřní stanice není přímo před místem, kde se předpokládá, že bude návštěvník po zazvonění stát. Popřípadě, že je požadavek na sledování okolních prostorů (například prostor před vjezdovou bránou atd.)
1) Přímé nasměrování (umožňují všechny typy dveřních stanic)
2) Nasměrování doleva
3) Nasměrování doprava
Posledním krokem při instalaci dveřní stanice je nastavení hlasitosti reproduktoru, popřípadě citlivosti mikrofonu tak, aby kvalita zvuku byla na co nejsrozumitelnější úrovni a nedocházelo ke vniku zpětné vazby (pískání). Tuto zvukovou zkoušku je nutné provést tak, že dveřní stanici umístíme do upevněné instalační krabičky, popřípadě ji přitiskneme na místo, kde bude v budoucnu umístěna (v případě povrchové instalace). Nemá smysl zkoušet zvukové vlastnosti ve chvíli, kdy je dveřní stanice ve volném prostotu (když ji držíte volně v ruce jen na připojených kabelech). Většina dveřních stanic má na své zadní části možnost regulace hlasitosti. Doporučujeme postupovat tak, že se hlasitost sníží na minimum a při zvukové zkoušce se postupně tato hlasitost zvyšuje, až do chvíle kdy se začne projevovat zpětná vazba (pískot). V případě, že dveřní stanice tento regulační prvek nemá a objevuje se při instalaci zpětná vazba, doporučujeme kontaktovat technickou podporu produktů daného výrobce.